SANOFI

Ako sa zbaviť alergie?

Muconasal plus

Ľudský imunitný systém slúži ako obrana proti škodlivým mikroorganizmom. Funguje tak vlastne ako strážca, ktorý rozpoznáva a ničí potenciálne škodlivých votrelcov. Tento strážca však niekedy prehnane reaguje aj na neškodné látky. A práve to vedie k prejavom alergie.

Co je alergie?

Čo je alergia?

Alergia je neprimeranou reakciou na látky, s ktorými sa stretávame v každodennom živote. A to od peľových zŕn cez potraviny až po zvieraciu srsť. Tieto látky, ktoré spôsobujú alergickú reakciu, sa nazývajú alergény. Hoci sú pre väčšinu ľudí úplne neškodné, u alergikov ich imunitný systém reaguje nadmerne.

Charakteristikou alergickej reakcie je produkcia špecifickej protilátky nazývanej imunoglobulín E (IgE). Na rozdiel od bežnej imunitnej odpovede, keď telo produkuje protilátky proti škodlivým votrelcom, pri alergiách sa IgE vytvára proti obvyklým látkam. Pri opakovanom kontakte s alergénom sa zvyšuje produkcia týchto protilátok, ktoré sa viažu na žírne bunky. Tieto bunky bežné v slizniciach obsahujú chemikálie, ako je histamín, ktorý spôsobuje typické alergické príznaky, ako je svrbenie, opuch alebo kýchanie.

Alergia tak nie je iba „precitlivením“. Je to komplexná odozva imunitného systému, ktorá môže byť aj dedičná. I keď je možné liečiť symptómy alergie, najlepšou stratégiou je vyvarovať sa alergénov a podrobiť sa testom, aby ste zistili, čo je pre vaše telo problematické. V prípade podozrenia na alergiu by ste mali navštíviť lekára, ktorý vám môže poskytnúť presné informácie a odporúčania týkajúce sa liečby a prevencie.

Príčiny alergie

Alergia môže byť pre mnohých ľudí záhadou, najmä ak sa objaví neskôr v živote. Pre pochopenie alergie tak treba vedieť hlavne to, čo ju môže spôsobiť.

Genetická predispozícia
Jedným z kľúčových faktorov, ktorý môže ovplyvniť to, či sa u človeka vyvinie alergia, je genetika. Ak máte v rodine príbuzných s alergiami, je u vás riziko vzniku alergie vyššie. Podľa vedcov totiž určité gény môžu spôsobiť, že je imunitný systém viac reaktívny na niektoré alergény.

Zmeny v našom životnom prostredí
Našim imunitným systémom chýba prirodzené vystavenie sa baktériám a vírusom, ktoré bolo bežné v minulosti. V dôsledku zvýšenej osobnej hygieny v moderných časoch, väčšej urbanizácie a vývoja v lekárstve je náš kontakt s rôznymi mikroorganizmami obmedzený. Tým pádom naše telo nemá toľko príležitostí „trénovať“ svoju obranu proti skutočným hrozbám, čo môže viesť k tomu, že niekedy zamení neškodné látky za hrozby.

Vystavenie sa alergénom v detstve
Ak sa deti v ranom veku stretnú s určitými alergénmi a prejavia prvé známky alergie, ako je atopická dermatitída, môže to znamenať zvýšené riziko alergií v dospelosti.

Pasívne fajčenie
Okrem mnohých iných zdravotných rizík spojených s pasívnym fajčením sa ukazuje, že môže zvyšovať aj riziko vzniku alergií.

Veda stále skúma, prečo sa u niektorých ľudí rozvinú alergie a u iných nie. Hoci je veľa faktorov, ktoré môžu ovplyvniť riziko alergie, je jasné, že kombinácia genetiky a životného prostredia hrá kľúčovú rolu v tom, ako náš imunitný systém reaguje na rôzne látky v našom okolí.

Proč vzniká?

Typy alergie (pôvod)

Z hľadiska pôvodu alergie ich môžeme rozdeliť na vrodené a získané.

Vrodená alergia
Ak majú rodičia alebo súrodenci alergie, existuje vyššia pravdepodobnosť, že ňou bude trpieť aj dieťa. Táto predispozícia však nezaručuje, že osoba bude mať konkrétnu alergiu, ale zvyšuje pravdepodobnosť výskytu alergie ako takej. Príkladom je atopický ekzém, ktorý môže byť spojený s genetickou predispozíciou.

Získaná alergia
Vzniká v dôsledku vystavenia sa určitému alergénu v priebehu života. Napríklad niekto môže byť v detstve vystavený psovi alebo mačke bez alergických príznakov, ale po opakovanom kontakte v dospelosti sa môže vyvinúť alergia na psiu alebo mačaciu srsť. Získané alergie môžu nastať kedykoľvek počas života, často po opakovanom vystavení sa alergénu. Príčiny získanej alergie zatiaľ vedci úplne nerozlúskli, môžu však zahŕňať kombináciu genetických faktorov a životného prostredia

Príznaky alergie

Príznaky alergie môžu byť mierne až vážne a môžu postihovať rôzne časti tela. Väčšina z nich môže byť aj známkou iných zdravotných problémov, nielen alergie. Ak máte podozrenie na alergiu alebo zažívate niektorý z týchto príznakov, mali by ste sa obrátiť na svojho lekára, aby vám poskytol správnu diagnózu a liečbu.

1. Dýchacie príznaky:

  • ▸ Kýchanie
  • ▸ Svrbenie v nose a v hrdle
  • ▸ Upchatie nosa
  • ▸ Vodnatý výtok z nosa
  • ▸ Dýchavičnosť
  • ▸ Sipenie
  • ▸ Kašeľ

2. Kožné príznaky:

  • ▸ Žihľavka (svrbiaca vyrážka, ktorá sa podobá popáleniu od pŕhľavy)
  • ▸ Ekzém alebo atopická dermatitída
  • ▸ Opuchy, najmä okolo očí a pier
  • ▸ Začervenanie kože
  • ▸ Pálenie alebo svrbenie kože

3. Očné príznaky:

  • ▸ Svrbenie očí
  • ▸ Slzenie
  • ▸ Začervenanie očí
  • ▸ Otok viečok

4. Príznaky spojené s potravinovou alergiou:

  • ▸ Svrbenie v ústach alebo v hrdle
  • ▸ Opuch pier, jazyka, hrdla alebo tváre
  • ▸ Bolesť brucha
  • ▸ Nevoľnosť a vracanie
  • ▸ Hnačka

Anafylaktický šok

Často označovaný jednoducho ako anafylaxia, je akútna, život ohrozujúca alergická reakcia, ktorá môže nastať v reakcii na kontakt s alergénom. Táto reakcia je vyvolaná masívnym uvoľnením histamínu a ďalších chemikálií z buniek imunitného systému. Môže ovplyvniť viac častí tela súčasne. Príznaky môžu zahŕňať ťažké dýchanie, rýchly nástup vyrážky, pokles krvného tlaku a stratu vedomia.

Příznaky anafylaktického šoku

  • ▸ Nevoľnosť a celková slabosť
  • ▸ Ťažoba na prsiach
  • ▸ Mihotanie pred očami
  • ▸ Studený pot, mrazenie
  • ▸ Úzkosť
  • ▸ Strata vedomia
  • ▸ Ťažkosti s dychom
  • ▸ Zrýchlený tep
  • ▸ Mravčenie v končatinách
Druhy alergenů

Druhy alergénov

Existuje veľa druhov alergénov. Je možné ich však rozdeliť do niekoľkých kategórií na základe ich pôvodu alebo spôsobu, akým s telom interagujú. Nie všetky reakcie na tieto alergény sú však nutne alergickej povahy. V niektorých prípadoch môže ísť o intolerancie alebo citlivosť, ktoré nezahŕňajú imunitný systém. Za najbežnejšie druhy alergénov sa považujú:

Alergény prenášané vzduchom
Zahŕňajú pele stromov, tráv a buriny. Ide napríklad o brezu, jelšu a trávne semená, ako je pŕhľava alebo pýr. Ďalšou možnosťou sú roztoče. To sú mikroskopické organizmy žijúce v domácnostiach, najmä v posteliach, vankúšoch a kobercoch. Alergénom môžu byť aj plesne.

Zvieracia srsť a perie
Môže pochádzať od domácich maznáčikov, ako sú mačky, psy, vtáky alebo hlodavce.

Potravinové alergény
Bežné potravinové alergény zahŕňajú mlieko, vajíčka, orechy, ryby, morské plody, sóju, pšenicu a ďalšie.

Hmyzie alergény
Môže ísť o alergickú reakciu na štipnutie alebo bodnutie napríklad od včiel, ôs, mravcov alebo komárov. Alergénom môže byť aj hmyz vyskytujúci sa v domácnosti, napríklad šváby.

Alergény v liekoch
Niektorí ľudia môžu mať alergickú reakciu na určité lieky, napríklad na penicilín, sulfónamidy, niektoré bolesti utišujúce lieky a ďalšie.

Kontaktné alergény
Ide o látky, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu pri priamom kontakte s kožou. Môže ísť o nikel, latex, kozmetiku, parfumy a niektoré konzervačné látky.

Fyzikálne alergény
Niektorí ľudia môžu mať alergickú reakciu na fyzikálne podnety, napríklad na slnečné svetlo, trenie alebo chlad.

Prevencia proti najčastejším druhom alergií

Alergia na peľ

Alergia na peľ je jednou z najčastejších alergií, ktorými trpia ľudia po celom svete. Príznaky môžu zahŕňať začervenanie očí, svrbenie, kýchanie a ďalšie nežiaduce reakcie. Existuje však niekoľko spôsobov, ako sa môžeme vyvarovať vystavenia peľu a tieto príznaky zmierniť. Môže pomôcť napríklad takzvaný peľový kalendár. Z neho sa dá zistiť, kedy sú rôzne druhy rastlín v kvete práve vo vašom regióne. Môžete tak prispôsobiť svoj režim a vyvarovať sa v tomto období ďalšieho pobytu vonku.

Pomáha taktiež vetrať len skoro ráno alebo v podvečer. Peľ je totiž v ovzduší v najvyššej koncentrácii počas dopoludnia a odpoludnia, takže je najlepšie vetrať domácnosť mimo tohto času. Peľové alergény sa môžu zachytiť aj vo vašich vlasoch a na oblečení, takže častejšie umývanie a výmena posteľnej bielizne môžu pomôcť znížiť množstvo peľu, ktoré sa dostane do vášho domova.

Pri jazde autom radšej neotvárajte okienko a viac používajte klimatizáciu. Týmto spôsobom znížite množstvo peľu, ktoré sa dostane dovnútra vozidla. Pri ochrane pred peľmi pomáha aj nosiť slnečné okuliare. Tak zamedzíte vniknutiu peľu do očí. V neposlednom rade pomôže aj zmena životosprávy. Niektoré potraviny totiž môžu zhoršiť príznaky alergie na peľ takisto ako fajčenie.

Alergia na prach

Prach sa môže hromadiť takmer kdekoľvek v našom domove a je často plný roztočov, ktoré sú hlavnými vinníkmi alergických reakcií. I tu však pomôže niekoľko zaručených rád. Zhromaždiskom prachu v domácnosti môže byť napríklad textilné čalúnenie. Voľbou nábytku s koženým alebo iným hladkým povrchom tak môžete znížiť množstvo prachu u vás doma.

Magnetom na plesne môže byť aj vlhké prostredie v kúpeľni. Je preto dôležité často umývať sprchový záves a kachličky, ktoré môžu byť zasiahnuté plesňami. Problémom pri alergii na pleseň môže byť aj príliš veľa rastlín v domácnosti. Môžu totiž zvyšovať vlhkosť v miestnosti, a tak prispievať k rastu plesní.

Alergia na plesne

Plesne môžu rásť takmer kdekoľvek v domácnosti, najmä tam, kde je vyššia vlhkosť. Ideálnym miestom pre rast plesní je napríklad mokré oblečenie. Jedným z preventívnych opatrení proti prejavom alergie na plesne je preto nechať oblečenie dôkladne vyschnúť pred tým, ako ho uložíte do skrine.

Magnetom na plesne môže byť aj vlhké prostredie v kúpeľni. Je preto dôležité často umývať sprchový záves a kachličky, ktoré môžu byť zasiahnuté plesňami. Problémom pri alergii na pleseň môže byť aj príliš veľa rastlín v domácnosti. Môžu totiž zvyšovať vlhkosť v miestnosti, a tak prispievať k rastu plesní

Zaujímavosťou je, že pri boji s týmto druhom alergie pomáha skladovať palivové drevo mimo domu. Hoci je drevo prirodzený materiál, môže sa na ňom ľahko tvoriť pleseň, ak leží v miestnosti s vysokou vlhkosťou.

Alergia na zvieratá

Veľa ľudí trpí citlivosťou na srsť, sliny alebo odumreté čiastočky kože zvierat. Hoci sú zvieratá milovanými členmi rodiny, je nutné prehodnotiť ich prítomnosť v domácnosti. I keď odstránenie zvieraťa z domova nie je vždy možné, existujú kroky, ktoré môžeme podniknúť na minimalizáciu alergénov vo svojom prostredí. Používanie čističky vzduchu a vysávača s HEPA filtrom môže významne znížiť množstvo alergénov vo vzduchu a na podlahe. Pravidelné kúpanie domácich zvierat je tiež dôležité; pomáha odstrániť alergény zo srsti a zmenšuje ich rozptyľovanie v domácnosti.

Jak alergie léčit?

Ako alergie liečiť?

Hoci alergie nie je možné v súčasnosti úplne vyliečiť, existuje niekoľko metód, ako zmierniť ich prejavy. Najdôležitejším krokom v liečbe alergie je identifikácia alergénu. Ak viete, čo spôsobuje vaše alergické reakcie, môžete sa snažiť tejto látky vyvarovať.

Na zmiernenie príznakov alergie sa núkajú napríklad antihistaminiká, ktoré sú k dispozícii buď v podobe kvapiek, alebo tabliet. Na lokálnu aplikáciu môžete využiť očné kvapky alebo nosové spreje. Na dlhodobú ochranu nosa pred alergénmi sa odporúčajú spreje.

Pre ešte lepší účinok môžete kombinovať očné kvapky a nosové spreje. Ak máte ťažkosti s očami alebo nosom, pravidelne si oplachujte tvár a hydratujte oči pomocou umelých sĺz. Odporúčajú sa produkty s obsahom očianky, ktorá má upokojujúci účinok. Aby ste zmiernili podráždenie nosových slizníc, môžete použiť sprej s morskou soľou.

Ak máte kožné prejavy alergie, aplikujte lokálne gély s antihistaminikami alebo s prírodnými zložkami. Pred voľbou liečiva sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Ak si všimnete akékoľvek zmeny v prejavoch svojej alergie, okamžite kontaktujte svojho lekára. Symptómy sa môžu časom meniť alebo zhoršovať.

Liečba alergickej nádchy

Alergická nádcha vzniká ako reakcia na alergény, ako sú peľ, prachové častice alebo zvieracie chlpy. Prejavuje sa symptómami, ako je svrbenie nosa, kýchanie, upchatý nos a vodnatý nosový výtok. V niektorých prípadoch môže byť sprevádzaná svrbením očí, začervenaním a slzením. Hoci je alergická nádcha nepríjemná, existuje niekoľko liečebných postupov, ktoré môžu pacientom pomôcť lepšie sa s ňou vyrovnať.

Antihistaminiká
Tieto liečivá sú často prvou voľbou pre liečbu alergickej nádchy. Pomáhajú blokovať účinky histamínu, chemickej látky, ktorú telo produkuje ako reakciu na alergény. Antihistaminiká môžu rýchlo zmierniť symptómy, ako je svrbenie a kýchanie.

Kortikosteroidné nosové spreje:
Tieto spreje pomáhajú znižovať zápal a opuchy v nosových priechodoch. Často sa predpisujú na dlhodobú kontrolu príznakov alergickej nádchy.

Dekongestanty:
Môžu pomôcť s upchaním nosa tým, že zužujú krvné cievy v nosových priechodoch. Je však dôležité ich užívať s opatrnosťou a nie dlhšie, ako sa odporúča, pretože môžu spôsobiť vedľajšie účinky alebo zhoršiť príznaky.

Výplachy soľným roztokom:
Výplachy môžu pomôcť vyplaviť alergény z nosových priechodov a znížiť zápal.

Alergická imunoterapia:
Pre niektorých pacientov, ktorí nereagujú na bežnú liečbu, môže byť vhodná imunoterapia. Ide o sériu injekcií alebo podjazykových kvapiek, ktoré obsahujú malé množstvo alergénu. Cieľom je postupne zvyšovať toleranciu tela voči alergénu a znižovať reakciu naň.

Imunoterapie

Imunoterapia

Imunoterapia je jedným z najefektívnejších liečebných prístupov k riešeniu alergických ochorení. V porovnaní s tradičnou liečbou, ktorá sa zameriava na potlačenie symptómov, sa imunoterapia snaží riešiť príčinu alergie tým, že postupne mení reakciu imunitného systému na konkrétne alergény.

Základnou myšlienkou imunoterapie je postupné zvykanie tela na alergén. Pacientovi sú pravidelne podávané malé dávky alergénu, ktoré sa postupne zvyšujú. Týmto spôsobom sa imunitný systém takzvane naučí, že daný alergén nie je hrozbou, čo vedie k menej výraznej až žiadnej reakcii pri ďalšom kontakte s alergénom.

Formy imunoterapie

Alergénové injekcie:
Najbežnejšou formou je aplikácia malých množstiev alergénu injekčne. Injekcie sa obvykle podávajú raz týždenne počas „nástupnej“ fázy a potom sa frekvencia znižuje na raz za 2 – 4 týždne počas „udržiavacej“ fázy.

Sublingválna imunoterapia:
Alergén sa pacientovi podáva pod jazyk vo forme rozpustných tabliet alebo kvapiek. Táto metóda je obzvlášť vhodná pre tých, ktorí majú strach z injekcií.

Výhody

  • ▸ Má potenciál dlhodobo potlačiť alergickú reakciu.
  • ▸ Môže znížiť potrebu užívať alergické lieky.
  • ▸ U mnohých pacientov vedie k dlhodobej remisii alergie.

Nevýhody

  • ▸ Liečba môže trvať niekoľko rokov.
  • ▸ Existuje riziko alergickej reakcie počas liečby.
  • ▸ Nie je vhodná pre všetkých pacientov alebo typy alergií.
Neléčená alergie

Neliečená alergia

Ak alergie nie sú liečené, môže to mať vážne a niekedy aj trvalé následky pre naše zdravie. Neliečená alergia môže napríklad viesť k chronickým príznakom, ako je trvalé upchatie nosa, neustále svrbenie, chronický kašeľ alebo dokonca ekzém.

Dlhodobé neriešenie alergie môže zhoršiť aj celkový zdravotný stav. Napríklad alergická nádcha, ktorá sa riadne nelieči, môže viesť k chronickým sínusovým infekciám. Neliečená astma spôsobená alergiami zase môže viesť k trvalému poškodeniu pľúcnych funkcií. Bez liečby môžu byť alergické reakcie zároveň silnejšie a častejšie, čo zvyšuje riziko anafylaktického šoku.

Okrem fyzických príznakov môže mať neliečená alergia aj psychologický vplyv. Ľudia môžu cítiť úzkosť, stres alebo depresie z dôvodu svojich chronických príznakov a obáv z kontaktu s alergénom. Pre aktívny a kvalitný život je preto správna diagnóza a liečba alergií nutná.

Muconasal® plus

1,18 mg/ml nosový sprej, roztok

Zistiť viac
Kde kúpiť

Pozrite sa, kde si môžete zakúpiť produkt Muconasal® plus

Prejsť do vyhľadávača lekární