SANOFI

Alergická nádcha
– príčiny, príznaky a liečba

Muconasal plus

Čo je to alergická nádcha?

Alergická nádcha je chronické ochorenie dýchacieho systému, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete. Ide o imunitnú reakciu sliznice nosovej dutiny na látky, ktoré sú pre väčšinu ľudí bezproblémové, ale u alergikov môžu vyvolať nadmernú reakciu. Toto ochorenie môže zásadne ovplyvniť kvalitu života tak počas sezón alergénov, ako aj po celý rok, zvlášť u tých ľudí, ktorí sú alergickí na trvalé alergény.

Alergická nádcha je častým alergickým ochorením, ktoré postihuje 15 – 30 % populácie. Konkrétne to znamená, že jej čelí zhruba 20 % dospelých a 10 % detí. Zvlášť medzi deťmi a dospievajúcimi patrí k najčastejším ochoreniam s chronickým priebehom. Asi polovica všetkých chorých sa sústavne lieči. Podľa odhadov stojí táto liečba iba v Európe jeden bilión eur.

Táto nádcha bola v minulosti považovaná za klinicky nevýznamnú, zvlášť až do polovice 20. storočia, keď sa zamieňala aj za sennú nádchu. Toto skoršie označenie nie je možné dnes brať ako presné, lepšie je použiť označenie polinóza. Treba ju brať do úvahy aj u pacientov s bronchiálnou astmou, opakujúcimi sa zápalmi stredného ucha, chronickou sinusitídou a nosovými polypmi.

Predovšetkým v čase peľovej sezóny veľa ľudí čelí alergickej nádche, alergia však môže byť aj celoročná. U nás trvá sezónna alergická nádcha od februára do novembra, najintenzívnejšia je od mája do augusta. Jej jednoznačné zaradenie je však veľmi náročné, pretože jej typy a prejavy sa často prelínajú, preto môže byť alergická nádcha často zmiešaná.

Příčiny alergické rýmy

Príčiny alergickej nádchy

Príčiny a intenzita alergie sú rôzne a menia sa v priebehu celého roku. Malá časť ľudí trpí alergiou denne, 50 % alergikov má príznaky dlhšie než štyri mesiace v roku, 20 % ľudí sa s alergickou nádchou trápi viac než deväť mesiacov v roku.

Vznik alergií ovplyvňuje celý rad faktorov. Častejšie trápi ľudí v mestách a priemyselných oblastiach. Zaujímavosťou je, že vznik alergie ovplyvňuje napríklad aj miesto narodenia.

Alergická nádcha vzniká najčastejšie u detí už v mladšom školskom veku, a to ako alergická reakcia. Patrí teda k najčastejším chronickým ochoreniam detských pacientov. Príčinu je však možné nájsť aj v genetike, pretože napríklad atopici majú predispozície na tvorbu takzvaných IgE protilátok, ktoré sa ozývajú už na nízke dávky alergénu.

Najčastejšími alergénmi sú trávne a stromové pele, roztoče, domáci maznáčikovia, prach, potraviny, chemikálie, aviváže a pracie prostriedky a plesne. Peľové alergény tvoria zhruba desať až dvadsať percent pôvodcov alergickej rinitídy. Ide najmä o trávy, burinu a stromy.

Příčiny alergické rýmy

Príznaky alergickej nádchy

Alergická nádcha je imunopatologickou reakciou I. typu. Ak je človek precitlivený na základe IgE protilátok, dochádza uňho pri kontakte s alergénmi ku klinickým prejavom už v priebehu prvých desiatich až pätnástich minút.

Typickými príznakmi sú najmä:

  • svrbenie a prekrvenie nosovej sliznice
  • vodnatý výtok z nosa
  • dráždivé a opakované kýchanie
  • upchatý nos
  • bolesti v hrdle
  • únava
  • poruchy koncentrácie
  • zvýšená spavosť
  • poruchy spánku

Ako bolo zmienené, tak alergický zápal vzniká z dôvodu prítomnosti eozinofilného zápalu a ďalších zápalových buniek, ktoré produkujú cytokíny a mediátory. Postihnuté sú aj sliznice vedľajších nosových dutín, a to pre sťažený odtok hlienu. V takýchto prípadoch sa objavuje bakteriálna superinfekcia.

Na problematiku sa treba dívať komplexnejšie. Súvisí to s celkovým imunitným systémom. Alergická reakcia, pod ktorú spadá alergická nádcha, je neprimeraná obranná reakcia ľudského organizmu na bežné a neškodné látky. A práve u alergikov dochádza k tomu, že sa alergény inhalujú prostredníctvom nosovej sliznice, kde sa zachycujú. A preto sa reakcia odohráva práve tu. Nosová dutina preto spustí prvú fázu so zmienenými príznakmi, ktorá potom prechádza do neskorej fázy, teda klinickej, keď sa objaví znížená priechodnosť nosa, hustý hlien a nešpecifická hyperreaktivita sliznice.

Typy alergickej nádchy

Delenie alergickej nádchy sa v lekárskych kruhoch kedysi stanovovalo na sezónnu a celoročnú, od čoho sa už v súčasnosti upustilo. Celoročná nádcha sa orientovala podľa celoročne sa vyskytujúcich alergénov a spadala pod ňu aj profesijná nádcha. Sezónna bola definovaná na základe peľového obdobia. Aktuálne sa alergická nádcha delí na dva typy – intermitentná a perzistujúca.

Intermitentná alergická nádcha

Intermitentná nádcha znamená, že sa príznaky objavujú menej než štyri dni v týždni a nie sú dlhšie než štyri týždne. Intermitentné symptómy sú mierne a začínajú sa prakticky hneď po kontakte s alergénom. Nádcha prebieha bez narušenia spánku, bežných aktivít, športu či zábavy. Človek dokáže fungovať v práci aj v škole bez problému bez toho, aby ho obťažovali prebiehajúce príznaky.

Perzistujúca alergická nádcha

Pri perzistujúcej alergickej nádche je pacient vystavený alergénom opakovane či trvale. Ide napríklad o profesijné alergény, s ktorými prídu do styku poľnohospodári, lakovači, chemici, pracovníci v zdravotníctve alebo potravinárskom priemysle. Ide o stredne silnú až silnú nádchu, ktorej symptómy narušujú nielen spánok, ale aj ďalšie aktivity, či už ide o zábavu, alebo prácu. Nosové príznaky sú veľmi obťažujúce.

Alergická rýma léčba

Liečby alergickej nádchy

Pri diagnostike tohto ochorenia je dôležité absolvovať dôkladné vyšetrenie a zvažovať možné alternatívne príčiny nádchy, ako sú druhy alergickej nádchy, nádcha spôsobená infekciou a podobne. Na potvrdenie spojitosti medzi pracovnou expozíciou inhalovaným alergénom a výskytom nádchy sa robia nosové provokačné testy. Tie slúžia na potvrdenie diagnózy profesionálnej rinitídy.

Pri liečbe alergickej nádchy je dôležitá starostlivosť o nosové sliznice, čo je účinný postup bez vedľajších účinkov. Z odborníkov by na liečbe mali spolupracovať otorinolaryngológ s alergiológom a pneumológom. Lekári postupujú väčšinou tak, že odporučia odstrániť z dosahu alergén a nasadia farmakoterapiu. Medzi ne patrí použitie antihistaminík a lokálnych kortikosteroidov, ktoré stabilizujú bunky. Vhodnejšie je lokálne podanie a v prípade intermitentnej formy je možné ich podávať iba v čase peľovej sezóny.

Účinným pomocníkom pri alergickej nádche sú aj nosové spreje, ktoré ihneď po aplikácii dokážu znížiť opuch nosovej sliznice a dlhodobo spriechodniť upchatý nos. U detí sú vhodné skôr roztoky, ktoré sa môžu používať dlhodobo.

Alergická nádcha sa často spája s rizikom bronchiálnej astmy, ktorá už môže pacienta ohrozovať na živote. Aj tak však alergická nádcha výrazne zhoršuje kvalitu života, preto je dôležitý vhodný výber liečby v kombinácii s medziodborovou spoluprácou, aby sa minimalizovali ťažkosti súvisiace s týmto ochorením.

Alergická nádcha v zime

Alergény sa objavujú celoročne a s tým, ako sa zhoršuje životné prostredie, stúpa aj počet alergií. V domácom prostredí sa v zime tak často nevetrá, a preto sú v miestnostiach lepšie podmienky pre množenie roztočov a plesní alebo pre alergény zo zvierat. Vhodný nie je ani suchý vnútorný vzduch a prekurovanie, čo dráždi sliznice nosa a dýchacie cesty. Prinajmenšom to zhoršuje príznaky alergickej nádchy.

Pri pobyte vonku v zimných mesiacoch je možné alergickú nádchu ľahko zameniť s nachladnutím. Nosový hlien je však oproti chorobe vodnatý a má číru farbu. Príznaky sprevádza svrbenie nosa a očí vrátane slzenia. Alergická nádcha má taktiež dlhšie trvanie než bežná.

Niektorí ľudia sa môžu obsypať pľuzgiermi pri vdýchnutí studeného vzduchu. A prvá peľová sezóna sa pre niekoho prekvapivo môže objaviť už vo februári či koncom januára, keď sa objavuje lieskový peľ, po ktorom nasleduje peľ z jedle.

Alergická nádcha v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobím, keď ženy prechádzajú mnohými zmenami vo svojom tele vrátane imunitného systému. Pre niektoré budúce matky môže toto obdobie znamenať zvýšené riziko výskytu alergickej nádchy, ktorá vyžaduje pozornosť. Mohla by totiž ohroziť nielen matku, ale aj plod.

Príčinou alergickej nádchy v tehotenstve nemusia byť iba alergény alebo genetické predispozície, ale práve zmena imunity. U žien sa tak môžu objaviť rovnaké príznaky, aké boli opísané vyššie. Ich liečba však nemôže byť rovnaká.

Okrem prevencie sa tak ženy môžu spoľahnúť na izotonické soľné roztoky či na niektoré antihistaminiká alebo kortikosteroidy, ktoré predpíše lekár. Rozhodne sa odporúča každú liečbu alergickej nádchy konzultovať s lekárom, ktorý zohľadní špecifiká tehotenstva.

Prevence alergické rýmy

Prevencia alergickej nádchy

Príčiny a príznaky alergickej nádchy sú komplexné a často závisia od individuálnych faktorov. Správna diagnóza a vhodná liečba sú kľúčom k úspešnému zvládaniu tohto ochorenia. Vzhľadom na neustály vývoj liečebných metód a liekov na trhu je dôležité, aby pacienti s alergickou nádchou mali pravidelný kontakt s odborným lekárom, ktorý im môže poskytnúť aktuálnu a efektívnu liečbu.

Pri alergickej nádche je dobré nepodceňovať prevenciu a všímať si, kedy a za akých okolností sa objavujú ťažkosti. Základom je vyhýbať sa alergénom a upraviť okolie či domáce prostredie. Experti odporúčajú vyhýbať sa rozkvitnutým lúkam a parkom, nevetrať v letných mesiacoch či nekosiť trávu. Na zváženie je aj nákup peľového filtra či úplné vyhnutie sa kontaktu s domácimi zvieratami. Zároveň je dôležité udržiavať čisté lôžkoviny a sledovať peľové spravodajstvo.

Muconasal® plus

1,18 mg/ml nosový sprej, roztok

Zistiť viac
Kde kúpiť

Pozrite sa, kde si môžete zakúpiť produkt Muconasal® plus

Prejsť do vyhľadávača lekární