SANOFI

Nachladnutie

Muconasal plus

Nachladnutie sa najčastejšie označuje ako „akútna respiračná infekcia“ alebo „akútna vírusová infekcia horných dýchacích ciest“. Ide o vírusové ochorenie, ktoré primárne postihuje horné dýchacie cesty a sliznice nosohltana. Ide o bežné, ale nepríjemné ochorenie, ktoré spôsobuje celý rad vírusov, predovšetkým rinovírus. I keď nejde o vážny zdravotný problém, neradno nachladnutie podceňovať. Bola by zároveň chyba zamieňať nachladnutie s chrípkou, ktorá je podstatne ťažšou formou respiračného ochorenia a má úplne iný priebeh a riziká.

Co je to nachlazení?

Čo je to nachladnutie?

Nachladnutie je jedným z najbežnejších ochorení. Obvykle nepredstavuje vážne zdravotné riziko, ide však o nepríjemnú chorobu, ktorá výrazne ovplyvňuje kvalitu života pacienta. Lekári ju označujú niekoľkými odbornými termínmi.

Termín „nazofaryngitída“ sa špecificky vzťahuje na vírusový zápal nosohltana. Klinické príznaky nazofaryngitídy môžu zahŕňať kýchanie, upchatý alebo tečúci nos a bolesti v hrdle. Toto ochorenie sa často považuje za synonymum pre nachladnutie. Ďalším termínom používaným v tejto súvislosti je „rinofaryngitída“, čo je v podstate iný názov pre nazofaryngitídu. „Akútna koryza“ je historický názov, ktorý sa používa na opis vírusového nachladnutia. To je tiež charakteristické nádchou, teda tečúcim alebo upchatým nosom. Môže ho sprevádzať aj mierna horúčka alebo kýchanie.

Všetky tieto odborné termíny teda označujú podobné stavy, ktoré spôsobuje vírusová infekcia. Majú zároveň porovnateľný klinický obraz.

Ktoré vírusy spôsobujú nachladnutie?

  • Nachladnutie môže byť spôsobené širokou škálou vírusov. Jeho pôvodcom však býva až v 80 % prípadov rinovírus. Rinovírusy spôsobujú bežné nachladnutie a ďalšie respiračné ochorenia a môžu taktiež zhoršovať príznaky astmy. Zhruba 10 až 15 % prípadov tvoria koronavírusy. Nejde však o vírus spôsobujúci COVID-19, ale o iné typy koronavírusov, ktoré môžu spôsobovať mierne respiračné príznaky podobné nachladnutiu. Zvyšok nákaz je spôsobený rôznymi typmi vírusov vrátane vírusu chrípky, vírusov parainfluenzy, respiračného syncytiálneho vírusu, adenovírusov, enterovírusov a metapneumovírusu. Rôzne vírusy môžu spôsobovať rôzne kombinácie príznakov a môžu byť zároveň viac alebo menej nákazlivé.
Kdy se nachlazení nejčastěji objevuje?

Kedy sa nachladnutie najčastejšie objavuje?

Nachladnutie sa môže objaviť kedykoľvek počas roka. Existujú však určité obdobia, keď je výskyt tejto choroby viac rozšírený. Najbežnejší je výskyt v jesenných a zimných mesiacoch, keď ľudia trávia viac času vnútri v stiesnených priestoroch. To uľahčuje šírenie vírusov. Navyše, nízka vlhkosť vytváraná kúrením môže oslabiť sliznice dýchacích ciest a uľahčiť tak prenos vírusov. Výskyt nachladnutia sa často spája aj so školskou dochádzkou. Deti sa totiž zhromažďujú v triedach, kde sa vírusy ľahko šíria, a potom ich prinesú domov.

Ako nachladnutie vzniká?

Najbežnejšou cestou prenosu vírusov, ktoré spôsobujú nachladnutie, je kvapôčková infekcia. Pri nej sa vírus uvoľní do vzduchu kýchaním alebo kašľaním a následne ho vdýchne iná osoba. Niektoré vírusy potom môžu byť dostatočne stabilné na to, aby zostali vo vzduchu dlhšie, čo uľahčuje prenos. Ďalšou možnosťou je priamy kontakt s infikovaným človekom alebo s povrchom, na ktorom je vírus (napr. kľučka od dverí, mobilný telefón). K prenosu môže dôjsť najmä vtedy, ak si po tomto kontakte siahneme na tvár, a to hlavne na nos, ústa alebo oči. Po vstupe do tela sa vírusy viažu na bunky sliznice v nose alebo v hrdle a začnú sa množiť. Imunitný systém zareaguje na infekciu a dôjde k zápalovej reakcii. Práve vďaka rozmanitosti vírusov, ktoré nachladnutie spôsobujú, si na ne náš imunitný systém nedokáže vybudovať trvalú imunitu. Ďalším dôvodom je to, že infekciu často spôsobuje viac rôznych vírusov dohromady. Faktormi zvyšujúcimi riziko nachladnutia sú oslabený imunitný systém, stres, nedostatočná hygiena, kontakt s chorými osobami alebo nevhodné teplotné podmienky, ako je suchý a studený vzduch.

Aké sú príznaky nachladnutia?

Nachladnutie má niekoľko fáz, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od vírusu, ktorý spôsobuje infekciu, a od zdravotného stavu chorého.

Prvá fáza

V prvých fázach, ktoré trvajú spravidla 2 – 4 dni, vírus vstupuje do tela a postupne sa objavujú prvé mierne príznaky, ako nepríjemný pocit v hrdle, kýchanie alebo únava.

Druhá fáza

V ďalšej fáze, ktorá je približne rovnako dlhá, sú príznaky výraznejšie a môžu zahŕňať nádchu, kašeľ, bolesť v hrdle a v niektorých prípadoch miernu horúčku. To je obvykle fáza, keď je pacient najnákazlivejší. Príznaky potom dosiahnu svoje maximum. Kašeľ a nádcha môžu byť v tomto štádiu choroby veľmi nepríjemné.

Posledná fáza

V poslednej fáze príznaky postupne ustupujú. Nádcha a kašeľ sa zmiernia a celkový stav sa zlepšuje. Väčšina príznakov zmizne, hoci mierny kašeľ alebo pocit únavy môžu pretrvávať.

Celkovo nachladnutie obvykle netrvá dlhšie než 7 – 10 dní, aj keď v niektorých prípadoch, najmä u ľudí s oslabeným imunitným systémom, môžu príznaky pretrvávať dlhšie.

Typickými príznakmi nachladnutia bývajú upchatý nos, kýchanie, nádcha, bolesť v hrdle, suchý a dráždivý kašeľ, únava, bolesť hlavy alebo svalov a zvýšená telesná teplota obvykle do 38 °C.

Jak nachlazení předcházet?

Ako nachladnutiu predchádzať?

Bohužiaľ, stopercentná prevencia proti nachladnutiu neexistuje. Z dôvodu širokej škály vírusov, ktoré ho spôsobujú, navyše neplatí, že keď jedno nachladnutie prekonáte, ste pred ďalším chránení. Nie je teda neobvyklé, že ľudia počas roku prekonajú aj niekoľko nachladnutí. U detí to býva aj osemkrát ročne.

Niektoré opatrenia môžu napriek tomu pomôcť prečkať rizikové obdobia roku. Ide hlavne o posilnenie imunitného systému. To dosiahneme napríklad zdravou stravou bohatou na vitamíny a minerály, pravidelným pohybom a dostatočným spánkom. Pomáha aj vyhýbať sa alkoholu a nikotínu. K posilneniu obranyschopnosti organizmu môže prispieť aj pravidelné otužovanie alebo návštevy sauny.

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako minimalizovať riziko nákazy, je dodržiavať osobnú hygienu. Pravidelné a dôkladné umývanie rúk je kľúčové, rovnako ako používanie dezinfekčného gélu. Vhodné je aj minimalizovať kontakt s chorými. Ak sa kontaktu s chorými nevyhnete, napríklad sa staráte o nachladnuté deti, odporúča sa používať ochranné pomôcky. Znížiť riziko prenosu vírusov môže aj obmedzenie fyzického kontaktu, ako je podanie ruky alebo objímanie. V uzavretých priestoroch je zároveň dôležité pravidelne vetrať, aby sa znížila koncentrácia vírusov vo vzduchu..

Ako liečiť nachladnutie?

V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne špecifické antivirotiká pre liečbu bežného nachladnutia. Liečba by sa preto mala sústrediť predovšetkým na úľavu od nepríjemných symptómov. Kľúčový je aj odpočinok, ktorý pomáha telu v boji proti vírusu. K dispozícii sú aj symptomatické lieky, ktoré sa zameriavajú na zmiernenie jednotlivých príznakov. K najčastejšie používaným liekom v tejto kategórii patria antipyretiká/analgetiká voľne dostupné v lekárňach, dekongestíva, lieky na potlačenie kašľa a expektoranciá. Tieto prípravky je možné užívať samostatne alebo v rôznych kombináciách. Tu je niekoľko tipov a odporúčaní, ako liečiť nachladnutie a ktoré lieky môžu pomôcť:

Lokálne liečivá na bolesť v hrdle: Pastilky alebo spreje s antiseptickým účinkom môžu pomôcť zmierniť bolesť v hrdle.

Antipyretiká a analgetiká: Lieky ako paracetamol alebo ibuprofén môžu zmierniť bolesť a znížiť horúčku.

Dekongestíva: Tieto lieky, často vo forme nosových sprejov, môžu pomôcť uľaviť od upchatého nosa. Je však dôležité nepoužívať ich dlhšie než niekoľko dní, aby nedošlo k „reboundovému“ efektu, teda zhoršeniu po vysadení lieku.

Expektoranciá a mukolytiká: Tieto lieky môžu pomôcť pri vykašliavaní.

Jak nachlazení předcházet?

Vyliečenie nachladnutia „cez noc“

Častou otázkou je, či sa nachladnutie dá vyliečiť takzvane „cez noc“. Ak máte silný imunitný systém, môže sa stať, že aj keď sa večer cítite unavení a máte pocit, že nachladnutí ste, môže sa ráno situácia zlepšiť. Dôležitý je v tomto prípade dlhý a pokojný spánok. Zároveň môžete podporiť svoju imunitu vitamínmi a bylinnými čajmi. I v takom prípade je však dôležité sa naďalej chrániť. Vyvarujte sa prievanu, zmien teploty, telesnej námahy a zvýšenej fyzickej aktivity a udržujte sa v teple. Ak však pocítite, že sa váš zdravotný stav nelepší, alebo sa dokonca zhoršuje, je najlepšie zostať doma, aby ste sa liečili a minimalizovali riziko nakazenia ostatných.

Rizikové skupiny

Nachladnutie môže zasiahnuť prakticky každého, ale väčšinou je neškodné. U novorodencov a dojčiat však môže vyvolať vážne komplikácie vrátane vysokej horúčky a odmietania stravy. Deti v prvom roku života sú obzvlášť náchylné. Ďalšími ohrozenými skupinami sú ľudia s oslabeným imunitným systémom, ako sú ľudia s primárnou imunodeficienciou, HIV infekciou alebo tí, ktorí prešli transplantáciou. Pre tieto rizikové skupiny je v prípade nástupu nachladnutia zásadné čo najrýchlejšie začať lekársku starostlivosť a liečbu.

Kedy navštíviť lekára?

Nachladnutie obvykle nie je vážnym ochorením, aj keď býva pre pacientov nepríjemné. Ak však ochorie malé dieťa, dojča alebo tehotná žena, alebo ak príznaky pretrvávajú dlhšie než desať dní, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Príčinou môže byť napríklad chronické nachladnutie, chrípka, streptokoková angína, bronchitída alebo dokonca zápal pľúc.

Muconasal® plus

1,18 mg/ml nosový sprej, roztok

Zistiť viac
Kde kúpiť

Pozrite sa, kde si môžete zakúpiť produkt Muconasal® plus

Prejsť do vyhľadávača lekární