SANOFI

Zápal prinosových dutín (sinusitída)

Muconasal plus

Čo je sinusitída?

Sinusitída je zápalové ochorenie vedľajších nosových dutín, ktoré sa často prejavuje ako komplikácia akútnej rinitídy. Tieto dutiny majú podobu malých, vzduchom naplnených priestorov v lebke. Nachádzajú sa za čelom, za kosťami tváre, medzi očami a za nosovým mostíkom. Slúžia nielen ako rezonančné komory pre ľudský hlas, ale zároveň produkujú hlien, ktorý pomáha zachytávať nečistoty a patogény vdychované vzduchom. Najčastejšie postihnutými dutinami sú etmoidálna dutina a dutina čeľustná. Zápal však môže ovplyvniť aj viac dutín naraz, čo sa označuje ako pansinusitída.

Příčiny sinusitidy

Príčiny sinusitídy

Zápal vedľajších nosových dutín môže mať rôzne príčiny. Často nastáva v dôsledku komplikácie bežnej nádchy, keď je sliznica nosa postihnutá vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Akútne formy sú častejšie vírusového pôvodu, ale bakteriálne superinfekcie môžu túto situáciu skomplikovať.

Môže byť však spôsobený aj inými faktormi, napríklad infekciou zuba v hornej čeľusti, alergickou reakciou, úrazom hlavy, nevhodným užívaním liekov alebo vrodenými defektmi. Sinusitída je často spojená s poškodením nosovej sliznice následkom infekcie, čo sťažuje správnu liečbu. Neadekvátne liečený zápal môže mať vážne následky vrátane zápalu priedušiek, zápalu pľúc alebo poškodenia očnej a lebečnej oblasti.

Príčiny sinusitídy môžu byť rôzne. Niektoré z najčastejších zahŕňajú:

  • Infekcia: Väčšina akútnych prípadov sinusitídy je spojená s vírusovou infekciou, často bežným nachladnutím. Ak však sinusitída pretrváva dlhšie, môže byť bakteriálneho pôvodu. U osôb s oslabenou imunitou sa môže vyskytnúť aj hubová infekcia.
  • Zablokovanie odtoku hlienu: Ak hlien nemá voľný priechod z vedľajších nosových dutín, môže sa hromadiť, čo je ideálne pre rast baktérií. Toto môže byť spôsobené alergickými reakciami, anomáliami nosovej štruktúry, polypmi v nose alebo infekciou zubného lôžka.
  • Alergia: Alergické reakcie môžu vyvolať zápal nosovej sliznice, čo komplikuje odtok hlienu a môže viesť k sinusitíde.

Riziko sinusitídy ďalej zvyšujú niektoré vážne choroby, ako sú cystická fibróza alebo HIV, príliš suchý alebo znečistený vzduch v okolitom prostredí, fajčenie alebo aj nesprávne užívanie nosových sprejov.

Příznaky sinusitidy

Príznaky sinusitídy

Zápal vedľajších nosových dutín sa často začína nádchou. Tá sa však mení z vodnatej na hnisavú. Pre zápal čelových dutín je charakteristická bolesť hlavy. Okrem toho môže ochorenie prinášať príznaky, ako je horúčka, oslabenie, pocit vyčerpania, svalová bolesť a bolesti v oblasti hrdla alebo zubov. V pokročilom štádiu choroby sa môže objaviť dočasne aj čiastočná strata čuchu.

Niekedy si môžeme príznaky sinusitídy zameniť s príznakmi bežného nachladnutia alebo alergie, ale ich dĺžka a intenzita obvykle poukazujú práve na sinusitídu. V prípade, že niektorý z vyššie uvedených príznakov pretrváva viac než týždeň, treba vyhľadať lekára. Pri dlhotrvajúcich alebo vážnych príznakoch sa odporúča obrátiť sa na špecialistu ORL.

Nákazlivosť sinusitídy

Či je sinusitída nákazlivá, alebo nie, závisí od jej príčiny. Je dôležité si uvedomiť, že aj keď samotná sinusitída nemusí byť vždy nákazlivá, môže byť spojená s inými infekčnými ochoreniami, ako je nachladnutie alebo chrípka, ktoré už nákazlivé sú.

Preto je vždy dobré dodržiavať základné hygienické návyky, ako je pravidelné umývanie rúk a zakrývanie úst a nosa pri kašľaní či kýchaní, aby sa minimalizovalo riziko šírenia infekcií. Ak máte podozrenie na sinusitídu alebo iné infekčné ochorenie, je dobré sa vyvarovať kontaktu s inými ľuďmi a konzultovať chorobu s lekárom.

Čas, po ktorom sa choroba prejaví od momentu nakazenia, obvykle trvá niekoľko hodín až dva dni. Dĺžka liečby zápalu dutín sa líši podľa príčiny. Vírusová forma môže vyžadovať niekoľko dní liečby, zatiaľ čo bakteriálna môže trvať aj dlhšie než týždeň.

Vírusová sinusitída

Najčastejšou formou sinusitídy je tá, ktorá je spôsobená vírusmi. Väčšinou ide o rovnaké vírusy, ktoré spôsobujú nachladnutie. Ak je sinusitída vírusového pôvodu, môže byť nákazlivá rovnako ako bežné nachladnutie. Vírusová sinusitída je obvykle nákazlivá už niekoľko dní po výskyte prvých príznakov.

Bakteriálna sinusitída

Ak je sinusitída spôsobená baktériami, samotný zápal dutín obvykle nie je nákazlivý. V niektorých prípadoch však môže bakteriálnu infekciu nosovej dutiny sprevádzať vírusová infekcia, čo môže zvýšiť riziko prenosu.

Ďalšie formy sinusitídy obvykle nákazlivé nie sú. Ide o alergickú sinusitídu, ktorá je reakciou na alergény, a mykotickú sinusitídu. Táto forma sinusitídy je spôsobená hubami. Je pomerne vzácna, často postihuje osoby s oslabeným imunitným systémom.

Typy sinusitidy

Typy sinusitídy

Typy sinusitídy rozlišujeme podľa toho, ako dlho trvajú. Rozoznávame akútnu, subakútnu, chronickú a opakovanú.

Akútna sinusitída
Je infekcia vedľajších nosových dutín, ktorá obvykle trvá sedem až desať dní. Medzi príznaky patria upchatý nos, bolesť v tvári a únava. Akútna sinusitída často odznie do desiatich dní. Príznaky subakútnej sinusitídy potom trvajú spravidla štyri až 12 týždňov.

Chronická sinusitída
Je zápal vedľajších nosových dutín alebo nosových prieduchov, ktorý trvá dlhšie než 12 týždňov. Môže sa prejavovať ako chronická sinusitída bez nosových polypov, chronická sinusitída s nosovými polypmi a alergická plesňová rinosinusitída. Pacienti majú základné príznaky sinusitídy, ktorými sú hnisavý výtok z nosa, bolesť tváre alebo zubov a nosové obštrukcie.

Opakované príznaky akútnej sinusitídy sa vracajú štyrikrát alebo viackrát počas jedného roku a zakaždým trvajú menej než dva týždne.

Léčba sinusitidy

Liečba sinusitídy

Liečba zápalu dutín sa líši podľa jeho pôvodu. Vírusový zápal často vyžaduje tlmenie príznakov pomocou liekov na nádchu, bolesť a horúčku. Dôležitou súčasťou je aj posilňovanie imunity, čo zahŕňa konzumáciu ovocia a zeleniny alebo výživových doplnkov. Kľúčovým prvkom je aj dodržiavanie pokojového režimu.

Prírodná liečba zápalu dutín zahŕňa rôzne metódy. I keď je medikácia často nutná, existujú „babské“ rady, ktoré môžu liečbu urýchliť. Ide najmä o zvlhčenie, prehriatie a prekrvenie dutín, čo je možné dosiahnuť inhaláciou. Na tento účel je možné použiť inhalátor, hrniec s horúcou vodou alebo lavór. Pridanie esenciálneho oleja alebo inhalácia odvaru z bylín môžu efekt zosilniť.

Ak je zápal bakteriálny, môže lekár predpísať antibiotiká. Pri závažnejších prípadoch môže byť potrebná punkcia dutiny s cieľom odsať sekrét. Ak je zápal dutín spôsobený alergiou, liečba zahŕňa antialergické lieky.

I keď je veľa liekov na zápal dutín dostupných bez lekárskeho predpisu, je vždy nutná konzultácia s lekárom. Správna diagnostika a určenie pôvodu choroby sú totiž kľúčové pre účinnú liečbu.

Sinusitída u detí

Deti môžu trpieť sinusitídou v akomkoľvek veku, pričom mladšie deti obvykle vykazujú miernejšie symptómy. Akútne prípady obvykle trvajú 7 – 10 dní, zatiaľ čo chronická forma môže pretrvávať veľa mesiacov.

Deti s týmto ochorením sa často sťažujú na:

  • tlak v oblasti nosa
  • bolesť hlavy
  • upchatý nos
  • tekutinu stekajúcu z nosa do hrdla
  • horúčku
  • opuchy okolo očí
  • dlhodobý kašeľ
  • únavu
  • nedostatok energie
  • problémy so spánkom

Lekár môže vyšetriť nosové priechody a dotykovo hodnotiť citlivosť oblasti vedľajších nosových dutín. Identifikovať infekciu môžu röntgen alebo CT. Súčasťou určenia diagnózy môžu byť aj laboratórne testy alebo testy na alergiu. Liečba spravidla zahŕňa aj antibiotiká, nosové spreje, dekongestanty alebo lieky proti alergii.

Je však dobré vyvarovať sa užívania voľnopredajných nosových sprejov a kvapiek, pretože ich nadmerné užívanie môže zhoršiť príznaky. Naopak, pomôcť môže inhalácia teplej pary. Na liečbu bolesti môžete využiť lieky, ako je paracetamol alebo ibuprofén. Na zlepšenie kvality vzduchu v chladných mesiacoch zvážte použitie zvlhčovača v detskej izbe.

Sinusitída v tehotenstve

V tehotenstve je ťažké vyberať lieky na liečbu zápalu dutín z dôvodu obmedzených možností. Preto sa pre tehotné ženy odporúča prevažne prírodná liečba. Soľné roztoky, napríklad v podobe rozprašovačov s morskou vodou, sú prospešné a bezpečné. Môžete skúsiť aj nosovú kanvičku alebo inhaláciu soľného roztoku. Pred užitím akýchkoľvek ďalších liekov je dôležité konzultovať stav s lekárom.

Neliečená sinusitída

Neliečená sinusitída môže mať závažné následky vrátane zápalu priedušiek, zápalu pľúc alebo poškodenia očí a mozgu. Preto je pri podozrení na sinusitídu vždy dôležité vyhľadať lekársku pomoc a dodržiavať odporúčaný liečebný režim.

Muconasal® plus

1,18 mg/ml nosový sprej, roztok

Zistiť viac
Kde kúpiť

Pozrite sa, kde si môžete zakúpiť produkt Muconasal® plus

Prejsť do vyhľadávača lekární