SANOFI

Nádcha u detí
– príčiny, príznaky a liečba

Muconasal plus

Nádcha u detí je častým a nepríjemným ochorením, ktoré spôsobuje zápal nosovej sliznice a výtok z nosa. Môže sa objaviť 6- až 10-krát ročne. Nádcha môže byť vírusová alebo bakteriálna a podľa toho sa líšia aj jej príznaky a liečba. V tomto článku sa dozviete, ako spoznať nádchu u detí, ako ju liečiť a ako predchádzať jej vzniku a komplikáciám.

Rýma u nejmenších dětí

Nádcha u dojčaťa a novorodenca

Ak sa objaví nádcha u dojčiat, ide spravidla o ich prvú zdravotnú komplikáciu. Keď sa imunitný systém najmenších detí stretne s vírusmi a baktériami, predstavuje to veľkú záťaž pre ich telo. Dýchacie cesty u bábätiek sú totiž úzke a často dýchajú iba nosom. To komplikuje potom uspokojenie základných potrieb, ako je spánok a kŕmenie. Nádcha u dojčaťa má teda za následok to, že dieťa zle prijíma potravu, nie je spokojné, cíti sa úzkostne a plače.

Keďže dochádza k zdureniu nosových slizníc, treba udržiavať nos čistý, napríklad pomocou nosovej odsávačky. Odborníci radia aj to, aby ženy rozhodne neprestávali s dojčením, aj keď ide o náročné obdobie. Dobrou správou je to, že toto ochorenie celkovo posilní jeho obranyschopnosť.

Podľa štatistík nie je možné určiť, koľko detí nádchu prekoná, pretože väčšina z nich bez komplikácií vôbec lekára nenavštívi. Podľa nemeckej štúdie z 80. rokov minulého storočia 84 percent detí vo veku do dvoch rokov prekoná nádchu najmenej raz ročne, vo veku 4 – 6 rokov je to 74 percent. Nádcha u batoliat je tak častejšia. U nich a starších detí však nebývajú celkové príznaky nijako výrazné, zato u novorodencov a dojčiat je to práve naopak. Okrem vyššie zmienených problémov s výživou prichádza v najmladšom veku febrília, dráždivý kašeľ či gastrointestinálne symptómy.

Ako dlho trvá nádcha u detí?

Inkubačná lehota pri tejto nepríjemnej chorobe je asi štyri až päť dní.

  • Vírusová nádcha trvá sedem až desať dní a sama odznie bez lekárskeho zásahu.
  • Bakteriálna nádcha trvá pokojne aj niekoľko týždňov, a to z dôvodu, že sa na poškodenej sliznici usadzujú baktérie, ako je Streptococcus, Haemophilus alebo Moraxella. Tu je potrebná antibiotická liečba a nádcha trvá aj dlhšie než desať dní.

Druhy nádchy (podľa farby hlienu)

Ak má dieťa nádchu, sú zrejmé začervenané nosové sliznice a zároveň prítomná sekrécia rôzneho charakteru. Príčin nádchy môže byť celý rad, podľa štatistík je však 50 % spôsobených alergiou.

Nádcha s čírym alebo bielym hlienom

  • V prípade, že je možné pozorovať takzvanú číru nádchu, nejde o nič vážne. Môže sa to stať v dôsledku prechodu zvonku dovnútra, pri alergii a podobne. I tento výtok však obsahuje protilátky, ktoré bojujú proti infekciám. Spozornieť by sa malo, ak hlien prestáva byť číry a obsahovať iba vodu a rozpustenú soľ.
  • Ako názov biela nádcha napovedá, ide už väčšinou o alergickú reakciu a označuje to počiatok infekcie. Svoju farbu získala vďaka bielym krvinkám obsahujúcim železo, ktoré predznamenávajú príznaky zápalu, teda je jasné, že ide o infekciu. Z farby sa však nedozvieme, či ide o vírusovú, alebo bakteriálnu nádchu. Prezradí to až rozbor krvi.

Nádcha so žltým alebo zeleným hlienom

  • S nádchou prichádzajú ďalšie príznaky, ako je upchatý nos, strata čuchu, bolesť hlavy alebo tlak v dutinách. Telo vysiela jasné signály, že bojuje s infekciou. A pokiaľ ide o bakteriálnu, treba nasadiť antibiotiká. Žltá nádcha totiž prechádza do zelenej, keď sa môže pridať aj horúčka, nevoľnosť alebo rovno zápal vedľajších nosových dutín. Ak je dieťaťu zle viac než sedem dní, je namieste navštíviť lekára.
Typy rýmy u dětí

Typy rýmy u dětí

Akútna nádcha

Ak dieťa trpí akútnou rinosinusitídou, ide o nádchu a zápal vedľajších nosových dutín. Jej hlavnými prejavmi sú upchatý nos, bolesť hlavy na čele a nad lícami, sekrécia z nosa, strata čuchu a kašeľ. Bolestivejší priebeh sprevádza komplikácia ako hnisavá sekrécia či teploty nad 38 °C a môže sa pridať zápal očnice či mozgových blán. Takisto dĺžka trvania je viac než desať dní.

Chronická nádcha

Ak príznaky nádchy trvajú dlhšie než 12 týždňov, je možné hovoriť o chronickej nádche. Na základe vyšetrenia pediatri väčšinou objavia patologické sekrécie, edém či polypy. Pri vyšetrení preto musia myslieť aj na to, že zvýšená prítomnosť nosových polypov u dieťaťa môže znamenať cystickú fibrózu alebo ciliárnu dyskinézu alebo syndróm nepohyblivých riasiniek.

Senná nádcha

Senná nádcha je väčšinou prípad sezónnej záležitosti. Prakticky ide o peľovú alergiu, pri ktorej sa objavuje zápal sliznice nosa, dýchacích ciest a očí, ktorý je vyvolaný reakciou imunitného systému. Môže za ňou byť nielen peľ, ale aj roztoče, prach, zvieracia srsť alebo niektoré potraviny.

Zadná nádcha

Zadná nádcha sa prejavuje infekciou vedľajších nosových dutín a nosohltana. Dieťa v tomto prípade čelí tomu, že hustý hlien v zadnej časti nosohltana nemôže vysmrkať. Zároveň trpí dýchacími ťažkosťami či bolesťami hlavy a najmä zaľahnutím v ušiach. Nepríjemné je to, že hlien steká do hrdla a dráždi nervy v okolí hrtana, takže pacienti majú potrebu silno kašľať. Zadná nádcha prichádza s chrípkou alebo nachladnutím, súvisí však aj s alergiou. Spustiť ju môže aj náhla zmena počasia, užívanie niektorých liekov alebo ak bábätká trpia refluxom pažeráka.

Ako sa zbaviť nádchy u detí

Odsávanie a smrkanie

Tým úplne najmenším pomôže odsávanie a dôležité je aj smrkanie. Zvlášť pred aplikáciou kvapiek alebo nosového spreja. Okolo dvoch rokov veku už dieťa chápe, keď mu dospelý človek ide príkladom. S nácvikom je dobré začať formou hry. Každú dierku treba vysmrkať zvlášť a pri zavretých ústach vytláčať vzduch netrhane. Časté smrkanie nie je na škody, avšak pozor na odretie nosa od vreckoviek. Zato pri pravidelnom odsávaní odsávačkou si musia rodičia dať pozor, aby deťom neuškodili. Pri častej aplikácii môže nosová sliznica ešte viac zdurieť a produkovať značne viac hlienu.

Podľa pediatrov je možné riešiť nádchu u malých detí tak, že rodičia budú zvlhčovať nosovú dutinu pomocou izotonických soľných roztokov. Pri pocite upchatia nosa je lepšie siahnuť po tom hypertonickom. V prípade morskej vody sa môže používať aj dlhšie. Pokiaľ ide o klasické a bežne dostupné dekongestanty, odporúča sa užívať ich krátkodobo, zato majú schopnosť znížiť opuch nosovej sliznice. Ak je však nádcha bakteriálna, musí lekár zvážiť nasadenie kvapiek s antibiotikami.

Kľudový režim

Významnú úlohu hrá kľudový režim. Aby mohol hlien lepšie stekať, je dôležité, aby dieťa bolo uložené v posteli so zvýšenou polohou hornej polovice tela. Pyžamko by malo mať s dlhými rukávmi aj nohavicami, pomôcť môžu aj teplé ponožky. Teplota v miestnosti by nemala byť prehnaná. Ideálna je okolo 21 °C a vlhkosť by sa mala pohybovať okolo päťdesiat percent.

Pitný režim

Kľúčová je dostatočná hydratácia, pretože voda je najúčinnejší odhlieňovač. Tekutiny hlien riedia, takže sa dieťa nádchy ľahšie zbaví. Vhodné je podávať okrem vody aj horúce nápoje, napríklad bylinkové čaje s citrónom a sladené medom alebo slepačí vývar.

Zvlhčovač vzduchu

Ak nejde o chronické ťažkosti, je možné použiť ďalšie metódy domácej liečby. Kúpiť si je možné zvlhčovač vzduchu alebo nebulizátor. Pomôže prepláchnutie nosa alebo kloktanie slanej vody či bylinnej silice. Odporúčajú sa aj reflexné kúpele, keď sa do horúcej vody na necelých 20 minút namočia obe predlaktia.

Prevence rýmy u dětí

Prevencia nádchy u detí

Posilnenie imunitného systému

Čerstvý vzduch a pobyt v kolektíve. To sú základné kamene budovania si správnej imunity dieťaťa. I keď dieťa prekoná nádchu, posilní sa tým jeho prirodzená obranyschopnosť a stane sa odolnejším proti ďalším chorobám.

Pri pobyte vonku je vhodné malé dieťa primerane obliecť, ale pozor na prehriatie. Na krátke prechádzky je možné s bábätkom vyraziť, keď je vonku maximálne –5 °C. S novorodencami, hlavne v období šestonedelia a v čase chrípok, je dôležité sa vyhýbať miestam s vysokou koncentráciou ľudí.

Hygienické návyky

Treba dodržiavať vhodné hygienické opatrenia, zvlášť v detských zariadeniach, a vyhýbať sa kontaktu s nachladnutými ľuďmi, zvlášť s príbuznými. Súrodenci by si medzi sebou nemali požičiavať hračky. Doma by mali rodičia dostatočne vetrať, pretože prehriate miestnosti vysušujú sliznice.

Ďalšie odporúčania

  • Vhodnou prevenciou je aj dojčenie, pretože cez materské mlieko dojča dostáva veľa protilátok, ktoré tvoria jeho prirodzenú ochranu.
  • Pomáha aj saunovanie alebo otužovanie. Okrem iného je možné vyskúšať aj horúce kúpele, ktoré uľavia od ťažkostí aspoň čiastočne. Ako náhradu je možné použiť nahrievacie vankúšiky, napríklad s čerešňovými kôstkami.
  • Základom všetkého je však cítiť sa dobre a pohodlne, nedať nádche šancu, ale na druhej strane ani nepodceňovať toto zdanlivo banálne ochorenie.
Muconasal® plus

1,18 mg/ml nosový sprej, roztok

Zistiť viac
Kde kúpiť

Pozrite sa, kde si môžete zakúpiť produkt Muconasal® plus

Prejsť do vyhľadávača lekární