SANOFI

Nachladnutie
alebo chrípka?

Muconasal plus

Nachladnutie a chrípka sú nákazlivé ochorenia dýchacích ciest, ktoré však spôsobujú rôzne vírusy. Majú podobné príznaky, a tak môže dôjsť k ich jednoduchej zámene. Všeobecne je chrípka horšia než bežné nachladnutie. Dôležité je preto starostlivo rozoznať všetky príznaky a zvoliť správnu liečbu.

Příčiny nachlazení a chřipky

Príčiny nachladnutia a chrípky

Čo sa týka chrípky, tá je spôsobená vírusmi typu A, B alebo C, zatiaľ čo nachladnutie môže byť spôsobené celým radom rôznych vírusov, ako sú napríklad rinovírusy, parainfluenzy, adenovírusy alebo sezónne koronavírusy. Tie by sa nemali mýliť s vírusom, ktorý spôsobuje COVID-19. Všetky vírusy sa šíria kvapôčkami vo vzduchu, keď nakazená osoba kýcha alebo kašle. Po vdýchnutí vírusov sa viažu na sliznicu nosohltana a začínajú sa množiť.

Príznaky nachladnutia a chrípky

Príznaky nachladnutia sú obvykle oveľa miernejšie než pri chrípke a trvajú kratšie. Môžu zahŕňať bolesť v hrdle, nádchu, kašeľ, kýchanie a miernu horúčku. Na druhej strane príznaky chrípky sú obvykle oveľa závažnejšie a môžu zahŕňať vysokú horúčku, zimnicu, bolesti hlavy a tela, únavu a suchý kašeľ.

Diagnóza nachladnutia a chrípky

Diagnóza sa obvykle vykonáva na základe príznakov a prípadne laboratórnych testov. Rozpoznanie druhu vírusu môže byť dôležité pre určenie správneho liečebného postupu. V prípade nachladnutia sa obvykle odporúča odpočinok, hydratácia a symptomatická liečba. V prípade chrípky je možné oslabeným jedincom predpísať antivirotiká, ktoré môžu znížiť závažnosť príznakov a trvanie ochorenia.

Čo je to nachladnutie

  • Nachladnutie je akútne infekčné ochorenie horných dýchacích ciest a hrdla. Označuje sa aj ako nazofaryngitída alebo aj rinofaryngitída. Jeho názov v anglickom preklade znamená mierna vírusová infekcia, pretože má ľahší priebeh. Spozornieť by však mali oslabení jedinci, pretože u nich sa môžu vyskytnúť ďalšie komplikácie. Priemerne býva dospelý človek nachladnutý dvakrát až trikrát ročne, deti do 15 rokov bývajú choré až osemkrát za rok.
  • Za nachladnutie môže byť zodpovedných zhruba 200 rôznych vírusov. Takže nie je vylúčené, že človek môže prekonať podobnú infekciu niekoľkokrát. Najčastejšie ide o rinovírusy, ktoré tvoria až 50 % pôvodcov. Potom sú to respiračné koronavírusy – zhruba v 10 až 15 % prípadov – alebo syncytiálne vírusy, teda RS vírusy, parainfluenza vírusy alebo ľudský metapneumovírus a enterovírusy.
Rýma a ucpaný nos

Príznaky nachladnutia

Toto vírusové ochorenie nie je možné považovať za závažný problém, aj keď ho môžu sprevádzať alarmujúce príznaky, ako je zvýšená teplota alebo výrazná vodnatá až hnisavá nádcha. Začiatok sa javí pozvoľne, a to zhruba jeden až dva dni po styku s infekciou, celkový stav pacienta je mierny bez dramatických zmien. Nachladnutie väčšinou trvá kratšie než chrípka, približne štyri až sedem dní, a do týždňa sa očakáva výrazné zlepšenie. Pretrvávať dlhšie môže kašeľ, ktorý ustupuje až za niekoľko týždňov.

Nádcha a zapchatý nos

Nádcha je jedným z hlavných príznakov nachladnutia, pri chrípke taká bežná nie je. Ide o zápalové ochorenie sliznice nosovej dutiny, ktorá je oslabená nachladnutím, teplotnými výkyvmi, stavom ovzdušia alebo stresom. V dôsledku toho ju napadnú vírusy alebo neskôr baktérie. Ide teda až o sekundárny následok nachladnutia. Zápal spôsobuje zdurenie a prekrvenie sliznice, čo následne obmedzuje prechod nosom. Sprvoti spôsobuje suché štádium, ktoré v priebehu jedného dňa prejde k výtoku, ktorý môže byť vodnatý, hlienovitý alebo hnisavý.

Pacienti majú pri nádche problém s dýchaním a trápi ich upchatý nos. To preto, že sa neobnovuje priechodnosť nosa, čo vedie k ťažkostiam pri dýchaní nosom a pocitu tlaku v tvári. Ľudia začnú kýchať a tieto prejavy sprevádza aj porucha čuchu. Pretože necítia chuť ani vôňu potravín, nemajú chuť do jedla. U detí sa musí dávať pozor na to, že nádcha u nich so sebou nesie riziko zápalu stredného ucha.

Bolesť v hrdle

Bolesť v hrdle sa môže prejavovať ako škrabanie, pálenie alebo bolesť pri prehĺtaní. Sprevádzaná je začervenaním a zhrubnutím hlasu či chrapotom. Neobjavuje sa samostatne, ide o jeden z typických príznakov nachladnutia, ktorý sa objavuje ešte v inkubačnej lehote a môže prejsť až do neustupujúcej bolesti.

Pacienti s bolesťou v hrdle väčšinou trpia zápalom hltanu, ktorý spôsobil opuch a podráždenie miestnych tkanív. Hrdlo dráždi aj nadmerný hlien, ktorý sa objavuje v nosovom a hltanovom trakte. U niektorých ľudí spôsobuje podráždenie upchatý nos a suchá ústna dutina. V ojedinelých prípadoch ide o imunitnú reakciu na vírusy alebo baktérie.

Bolesť hlavy

Bolesť hlavy má pri nachladnutí priamu súvislosť s tým, že pacienti trpia zápalom nosových dutín. Nie je taká silná ako pri chrípke, ale môže byť sprevádzaná aj miernou horúčku, čo je reakcia imunitného systému na infekciu a slúži ako obranný mechanizmus proti vírusom.

Hlavným pôvodcom bolesti hlavy pri nachladnutí sú obvykle prozápalové cytokíny, ktoré sú produkované imunitným systémom v reakcii na vírusovú inváziu. Tieto látky môžu spôsobiť rozširovanie krvných ciev v mozgu a zápal tkanív, čo má za následok bolesť. Môže byť tupá, pulzujúca alebo ostrá a často sa objavuje na čele, okolo očí alebo v oblasti spánkov. Niekedy môže byť sprevádzaná citlivosťou na svetlo a hluk.

Kašeľ

Keď sa objaví kašeľ pri nachladnutí, nastáva u pacienta niekoľko fáz. Najskôr sa to začína suchým dráždivým kašľom, ktorý zhruba po troch dňoch prechádza do produktívneho kašľa. Suchý kašeľ vzniká dráždením sliznice, čo je nepríjemné a zvlášť nebezpečné u malých detí.

Obťažujúci kašeľ býva často intenzívny a fyzicky vyčerpáva, hlavne v noci. Ak sa pri chrípke objavuje skôr ako suchý, pri nachladnutí sa vytvára hlien, takže ide o vlhký kašeľ. I tu si treba dávať pozor u dojčiat, ktoré môžu následkom prehĺtania hlienu vracať.

Únava a vyčerpanie

Únava a vyčerpanie sú bežnými a nepríjemnými príznakmi, ktoré môžu sprevádzať nachladnutie. Táto symptomatológia je spôsobená komplexným pôsobením vírusovej infekcie na organizmus a imunitnou reakciou na infekciu.

Napriek tomu je celková únava akýmsi indikátorom, či pacient trpí nachladnutím, alebo chrípkou. Keď sa človek cíti extrémne unavený, telo vynakladá oveľa viac energie na boj s infekciou. Vyčerpanie ide ruka v ruke aj s tým, že ak má človek upchatý nos a nemôže dýchať, má spánkovú depriváciu, takže sa cíti slabý.

Je dôležité si uvedomiť, že príznaky nachladnutia sa môžu líšiť u jednotlivých jedincov a môžu sa postupne vyvíjať. Obvykle však ide o súbor príznakov spojených s postihnutím horných dýchacích ciest.

Jak léčit nachlazení

Ako liečiť nachladnutie

Pre pacientov je najvhodnejšie navštíviť lekáreň, kde by im mali poradiť so samoliečbou v takých prípadoch, keď sa nedostavujú komplikácie. Nachladnutie sa lieči hlavne symptomaticky, to znamená, že sa podáva taký liek, ktorý lieči jednotlivé príznaky. Odporúča sa aj pokojový režim, a to v kombinácii s dostatočným príjmom tekutín a čerstvého ovocia.

Ak je bolesť v hrdle, ktorá sprevádza nachladnutie, spôsobená vírusovou infekciou, netreba ju liečiť antibiotikami. Stačia lieky s protizápalovým účinkom, ktoré znížia bolesť, alebo teplá slaná voda. Pri horúčkach je vhodný paracetamol. Pocit upchatého nosa vyriešia nosové kvapky, ktoré sa však nesmú používať dlhšie, než je predpísané, pretože hrozí, že sa vytvorí závislosť. Vyhovujúce sú, naopak, zvlhčovače vzduchu či vyplachovanie soľným roztokom.

Pri bolesti hlavy je vhodné užívať Ibalgin 400 (ibuprofén) alebo Paralen 500 (paracetamol). Pomáha aj hydratácia a dostatok odpočinku. S tým súvisí aj poskytnúť telu dostatok spánku tak, aby sa zmiernilo vyčerpanie. Zásadná je potom rekonvalescencia, aby nedochádzalo k recidíve. Ak nachladnutie neodznie po desiatich dňoch, pacienti by mali navštíviť lekára.

Chřipka příznaky

Čo je to chrípka

Chrípka alebo influenza sa objavuje hlavne v epidémiách. Vírus má niekoľko typov a čiastočne sa premieňa. Prenáša sa kvapôčkami a človek sa môže nakaziť aj prostredníctvom predmetov, ktoré boli kontaminované sekrétmi od chorých jedincov.

Príznaky chrípky

Príznaky chrípky sú oveľa výraznejšie než pri bežnom nachladnutí. Objaviť sa môžu prakticky hneď po nakazení v rozmedzí niekoľkých hodín a maximálne až troch dní. Medzi ne sa počíta vysoká horúčka, bolesť v hrdle a hlavy, kašeľ, bolesť kĺbov a svalov, menej častejšie nádcha a upchatý nos. U niekoho sa môže prejavovať aj hnačka a vracanie. Medzi ďalšie komplikácie patria aj zápal pľúc alebo zápal srdcového svalu. U detí prechádza do zápalu stredného ucha alebo vedľajších nosových dutín. Všeobecne je možné zhrnúť, že spozornieť by mali oslabení jedinci, rodičia malých detí či tí, ktorí majú závažné ochorenie.

Horúčka a bolesti

Horúčka je práve tým symptómom pri chrípke, ktorý je intenzívnejší než v prípade nachladnutia. Môže trvať tri až štyri dni a je vyššia než 38 °C. Často býva sprevádzaná aj zimnicou a potením. Pacienti by mali spozornieť, že nejde o bežné nachladnutie, ale o imunitnú reakciu na chrípkovú infekciu. V priebehu niekoľkých hodín sa môžu dostaviť aj úporné bolesti hlavy, najmä za očami, a svetloplachosť. Chorí cítia bolesť hlavne na čele alebo v oblasti spánkov, čo môže obmedzovať bežné či pracovné aktivity.

Rovnako ako nádcha nie je úplne typickým prejavom chrípky, je to tak aj v prípade bolesti v hrdle. Rozvoj tohto symptómu je skôr typický pre sekundárnu infekciu. Ak sa dostaví aj kašeľ, býva dráždivý, suchý až bolestivý.

Bolesť svalov a kĺbov

Pacienti s chrípkou sa obvykle cítia veľmi slabí, malátni, unavení a vyčerpaní. Typickým príznakom je bolesť svalov, ktorá sa prejavuje po celom tele vrátane krku, chrbta, ramien a stehien. Oproti nachladnutiu je vyššej intenzity. Bolesť kĺbov sa zase prejavuje citlivosťou v oblastiach, ako sú ruky, lakte, kolená a ďalšie. Je to spôsobené zápalom v tkanivách.

Jak léčit chřipku

Ako liečiť chrípku

Chrípka trvá bežne 4 – 7 dní. Človek môže byť infekčný jeden deň pred nástupom príznakov a vírusy vylučuje až sedem dní po tom, deti až desať dní. Únava a vyčerpanie aj po vyliečení pretrvávajú od jedného do dvoch týždňov. Chorí ľudia nemusia podstupovať žiadnu špecifickú liečbu, chrípka však môže mať aj smrteľný priebeh. Jedným z variantov prevencie je očkovanie, ktoré sa odporúča tehotným ženám, osobám s akútnym alebo chronickým ochorením či zdravotníkom.

Liečba chrípky zahŕňa odpočinok, dostatočnú hydratáciu a v prípade potreby užívanie liekov, ktoré zmierňujú bolesť a horúčku. V špeciálnych prípadoch je možné odporúčať antivirotikum, ak sa podáva v raných štádiách ochorenia. Ak máte podozrenie na chrípku, a zvlášť ak máte rizikové faktory, je vhodné poradiť sa s lekárom, aby potvrdil diagnózu a vy získate vhodnú liečbu.

Nachladnutie aj chrípka sú dve časté respiračné ochorenia, ktoré sú spôsobené vírusmi. Majú spoločné symptómy, ako sú bolesť v hrdle, nádcha, kašeľ, horúčka a únava. Je dôležité medzi nimi rozlišovať, aby sa pri závažnejšom priebehu nepodcenila liečba. Najlepšie je dodržiavať hygienické návyky a prevenciu, starať sa o svoje zdravie a vyhýbať sa ďalšiemu šíreniu infekcie.

Muconasal® plus

1,18 mg/ml nosový sprej, roztok

Zistiť viac
Kde kúpiť

Pozrite sa, kde si môžete zakúpiť produkt Muconasal® plus

Prejsť do vyhľadávača lekární