SANOFI

Nádcha pri nachladnutí

Muconasal plus

Nádcha, známa aj ako rinitída, je jedným z najbežnejších prejavov nachladnutia. Nachladnutie samo osebe je vírusové ochorenie, ktoré najčastejšie spôsobujú rinovírusy. Môže byť však za ne zodpovedných niekoľko rôznych typov vírusov. Nádcha a nachladnutie patria k najčastejším ochoreniam. I napriek tomu, že nie sú závažné, ich príznaky často negatívne ovplyvňujú kvalitu života chorého.

Co je rýma?

Čo je nádcha?

Nádcha je zápalové ochorenie, ktoré postihuje sliznicu nosovej dutiny. Toto ochorenie môže byť vyvolané rôznymi faktormi. Patria medzi ne alergie, vírusy a baktérie. Hoci je väčšina nádch spôsobená vírusmi, sliznica sa môže stať náchylnejšia na bakteriálne infekcie, pretože je oslabená rôznymi faktormi, ako sú výkyvy teplôt, stav ovzdušia alebo stres.

Zápalová reakcia vedie k zdureniu a prekrveniu sliznice, čo môže spôsobiť náročnejšie dýchanie a rôzne typy výtokov z nosa – od vodnatých až po hnisavé. Nádcha môže byť sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je kašeľ alebo symptómy spojené s infekciou horných dýchacích ciest. Hoci väčšina prípadov nádchy odznie do týždňa, v niektorých situáciách, hlavne, ak dôjde k bakteriálnej infekcii, môže liečba trvať dlhšie.

Ako sa prenáša?

Nádcha je jedným z najčastejších ochorení dýchacích ciest. Vďaka svojej vysokej nákazlivosti sa ľahko a rýchlo šíri medzi ľuďmi. Rizikové sú hlavne chladnejšie obdobia roka. K prenosu nádchy dochádza niekoľkými spôsobmi:

  • Priamy kontakt: Nádcha sa najčastejšie prenáša priamym kontaktom s nakazenou osobou. To môže zahŕňať objatie, bozk alebo obyčajné podanie ruky. Keď osoba s nádchou kýchne alebo zakašle a potom si potrasie rukou s iným človekom, vírus sa ľahko prenesie.
  • Kvapôčková infekcia: Keď nakazená osoba kašle, kýcha alebo hovorí, uvoľňuje do vzduchu malé kvapôčky, ktoré môžu obsahovať vírusy. Tieto kvapôčky môžu vdýchnuť ľudia v blízkosti, čo vedie k nákaze.
  • Nepriamy kontakt: Vírusy nádchy môžu prežívať aj na povrchoch, napríklad na kľučkách od dverí, mobilných telefónoch alebo v mestskej hromadnej doprave niekoľko hodín. Ak sa dotknete kontaminovaného povrchu a potom si siahnete na tvár, najmä na nos, ústa alebo oči, môžete sa ľahko nakaziť. Ďalším spôsobom nakazenia môže byť používanie tých istých predmetov ako nakazený človek, napríklad používanie rovnakých uterákov, riadu alebo kozmetiky.

Aby sme minimalizovali riziko nákazy nádchou, je dôležité dodržiavať základné hygienické návyky. Základnými opatreniami na ochranu pred nádchou sú pravidelné umývanie rúk a používanie dezinfekčných obrúskov a gélov, zamedzenie dotyku tváre nečistými rukami a vyhýbanie sa tesnému kontaktu s chorými ľuďmi.

Příznaky rýmy

Príznaky nádchy

Hoci sa nádcha považuje za pomerne mierne ochorenie, jej príznaky môžu byť nepríjemné a obmedzujúce. Medzi tie hlavné patrí zvýšená sekrécia hlienov, porucha nosového dýchania, porucha čuchu, kašeľ alebo nútenie na kýchanie.

Nádcha sa obvykle prejavuje v troch fázach:

Suché štádium: V tejto fáze môžu pacienti pociťovať únavu, náhle pocity chladu či tepla, bolesti hlavy a svrbenie v nosovej dutine.

Katarálne štádium: Toto je vrcholné obdobie nádchy, keď sa objavujú silné príznaky, ako je výtok z nosa, zablokovaný nos a slzenie.

Hlienovité štádium: V tejto fáze symptómy postupne ustupujú a nosový výtok sa môže stať hustejším.

Ak sa k vírusovému zápalu nosovej sliznice pridá bakteriálna infekcia, môže sa sekrécia meniť a stať sa žltou alebo zelenou, čo indikuje prítomnosť hnisu. Také príznaky by mali byť dôvodom na návštevu lekára, pretože môžu vyžadovať liečbu antibiotikami.

Druhy nádchy

Nádcha nie je len jedna, ale má hneď niekoľko druhov. Dôležité je pochopiť, aký druh nádchy vás postihol, aby ste mohli vyhľadať adekvátnu liečbu a riešenie. Ak si nie ste istí, aký druh nádchy máte, alebo ak máte podozrenie na bakteriálnu infekciu, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Toto sú najobvyklejšie druhy nádchy:

Vírusová nádcha:

Je najčastejšou formou nádchy. Je spôsobená množstvom rôznych vírusov, z ktorých najznámejším je rinovírus. Príznaky zahŕňajú upchatý nos, kýchanie, bolesť v hrdle a niekedy aj miernu horúčku. Vírusová nádcha obvykle trvá 1 – 2 týždne a lieči sa symptomaticky, čo znamená, že liečba je zameraná na zmiernenie príznakov.

Bakteriálna nádcha:

Je menej častá než vírusová nádcha. Obvykle však býva závažnejšia. Spôsobujú ju baktérie, ktoré infikujú nosovú sliznicu. Môže vyžadovať antibiotiká na efektívnu liečbu, pretože pacient môže mať horúčku, žltý alebo zelený výtok z nosa a celkovú malátnosť.

Alergická nádcha:

Tento druh nádchy je reakciou tela na alergény v prostredí, ako je peľ, prach, roztoče alebo srsť domácich maznáčikov. Príznaky zahŕňajú svrbenie v nose, očiach a v hrdle, kýchanie, vodnatý výtok z nosa a niekedy aj astmu. Liečba zahŕňa antihistaminiká a ďalšie lieky proti alergii. Jej súčasťou môže byť aj imunoterapia pre alergikov s ťažšími príznakmi.

Atrofická nádcha:

Je charakteristická chronickým stenčením a stratou krvných ciev v nosovej sliznici, čo vedie k suchu a nepríjemnému zápachu z nosa. Príčina tohto stavu je často nejasná, ale môže byť spojená s chronickými infekciami alebo chirurgickými zákrokmi v nose.

Vazomotorická nádcha:

Tento druh nádchy je spôsobený nešpecifickými dráždivými látkami, ako je dym, prudké zmeny teploty alebo silné pachy. Spúšťa sa však aj pri konzumácii pikantných pokrmov. Väčšinou rýchlo odznie. Príznaky zahŕňajú kýchanie a vodnatý výtok z nosa.

Jak rýmě předcházet?

Ako nádche predchádzať?

Hoci je nemožné úplne eliminovať riziko nádchy, existuje niekoľko zásad, ktoré pomôžu šance na jej vznik významne znížiť. Okrem osobnej hygieny a vyhýbania sa kontaktu s chorými je dôležité napríklad posilňovať imunitný systém. To dosiahneme napríklad zdravou stravou bohatou na vitamíny a minerály, pravidelným cvičením a dostatočným spánkom.

V zime, keď je vzduch v miestnostiach suchý z dôvodu vykurovania, môže pomôcť zvlhčovač vzduchu, aby sa zabránilo vysušeniu nosových priechodov. Pomáha aj obmedziť konzumáciu alkoholu a tabaku, ktorá môže oslabiť imunitný systém. Pitie dostatočného množstva vody zase môže pomôcť udržiavať vaše sliznice vlhké a odolné proti infekciám.

Jak rýmu léčit?

Ako nádchu liečiť?

Hlavnou zložkou liečby bežnej nádchy je lokálna liečba zameraná na zmiernenie hlavných symptómov, ako sú upchatý nos a sekrécia z nosa. Na odstránenie upchatosti nosa sa často používajú lokálne dekongestanty, ktoré sa aplikujú priamo na zdurenú nosovú sliznicu a pomáhajú ju stiahnuť.

Liečiť nádchu môžeme aj pomocou liekov s obsahom paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej či ibuprofénu, ideálne pri miernejších formách nachladnutia. Okrem toho je vhodné využiť mukolytiká. S príznakmi nádchy môžu pomôcť aj lieky proti bolesti. Je však dôležité prečítať si návod na použitie a dbať na to, aby sa predišlo predávkovaniu alebo kombinácii liekov, ktorá by mohla byť nebezpečná. Niektoré štúdie ukazujú, že aj doplnenie vitamínu C a zinku môže skrátiť trvanie nádchy, aj keď vedecký konsenzus nie je jednoznačný. Komplexná liečba by mala zahŕňať aj doplnkovú starostlivosť, ako je pokoj, zvýšený príjem tekutín, na vitamíny bohatá strava, zvlhčovanie vzduchu a vdychovanie pary.

Kdy vyhledat lékaře?

Kedy vyhľadať lekára?

I keď je nádcha jedno z najbežnejších ochorení, komplikácie s ňou spojené, napríklad zápal vedľajších nosových dutín alebo stredného ucha, môžu potrebovať zvláštnu liečbu. Ak sa teda príznaky nádchy nezlepšujú dlhšie než týždeň alebo sú intenzívne, je vhodné konzultovať ich s lekárom.

Ignorovanie akútnej nádchy, ľahkého nachladnutia alebo trvalej alergie môže prerásť do takzvanej zadnej nádchy. Dlhodobé zanedbávanie zadnej nádchy môže viesť k rôznym komplikáciám a ďalším zdravotným problémom, ako sú zápaly priedušiek, stredného ucha, spojiviek, hrtanu alebo dokonca zápalu pľúc. Preto je dôležité nebagatelizovať nádchu, či už u vás, alebo u vašich detí, a v prípade pretrvávajúcich či zhoršujúcich sa príznakov vyhľadať lekársku pomoc.

Deti a nádcha

Pre lepší spánok

Nádcha môže byť pre novorodencov, dojčatá, batoľatá, ale aj staršie deti náročným zdravotným problémom. Pre lepší spánok je vhodné, aby mali deti hlavu mierne zvýšenú a pili veľa tekutín. Ideálna je čistá voda. K uvoľneniu dýchacích ciest môže pomôcť vdychovanie éterických olejov, ľahká vyvážená strava bohatá na vitamíny a konzumácia bylinkových čajov. Pre tých najmladších je vhodný čaj z fenikla, rumančeka alebo slezu. Staršie deti, od jedného roku, môžu piť bežné čajové zmesi vhodné pri nachladnutí.

Na čistenie a zvlhčenie

Na čistenie a zvlhčenie upchatého nosa môžete použiť izotonický roztok morskej vody, ktorý navyše pomáha riediť hlien. Pre deti od 6 mesiacov je možné v krátkodobom horizonte používať hypertonické roztoky, ktoré zmierňujú opuch sliznice a uvoľňujú upchatý nos. Na odstránenie zriedeného hlienu je užitočná odsávačka hlienu z nosa. Tá je vhodná hlavne vtedy, ak upchatý nos bráni dojčeniu, pitiu z fľašky alebo zaspávaniu.

Vitamíny

Pri výskyte zvýšenej teploty alebo horúčky môžete podávať deťom antipyretiká obsahujúce paracetamol alebo ibuprofén a zvyšovať príjem vitamínu C, napríklad cez rakytníkový sirup alebo šípkový čaj. Lieky by sa mali podávať čo najkratšie s minimálne osemhodinovým odstupom medzi dávkami. Ak sa stav dieťaťa do troch dní nezlepší, je dôležitá konzultácia s pediatrom.

Viac informácií si prečítate v článku: „Nádcha u detí – príčiny, príznaky a liečba“

Muconasal® plus

1,18 mg/ml nosový sprej, roztok

Zistiť viac
Kde kúpiť

Pozrite sa, kde si môžete zakúpiť produkt Muconasal® plus

Prejsť do vyhľadávača lekární